اچ پی وی چگونه انتقال می یابد و راه مقابله با آن چیست؟

چکیده این مطلب : انتشار : ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ 34548 بازدید

اچ پی وی (HPV) شایع‌ترین عفونت مقاربتی است که بر ناحیه تناسلی مردان و زنان تاثیر می گذارد. برخی از نوع های این ویروس موجب سرطان می شوند، بعضی دیگر باعث زگیل تناسلی می شوند.

vizitland-How-Prevent-HPV-Infection(Human-papillomavirus-Infection)

اچ پی وی (HPV) شایع‌ترین عفونت مقاربتی است. اچ پی وی ویروسی متفاوت از HIV و HSV است. بیش از 40 نوع HPV وجود دارد که بر ناحیه تناسلی مردان و زنان تاثیر می گذارد. برخی از این انواع ممکن است موجب سرطان شوند، بعضی دیگر ممکن است باعث زگیل تناسلی شوند. اما با کمک گرفتن از پزشک متخصص و همچنین استفاده از واکسن موجود می توان پیشگیری و یا این مشکلات سلامتی را از بین برد.

در اکثر موارد، HPV به خودی خود هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند. اما هنگامی که اچ پی وی از بین نمی رود، می تواند باعث مشکلات بهداشتی مانند زگیل های تناسلی و سرطان شود. زگیل تناسلی معمولا به عنوان یک توده کوچک یا گروهی از توده ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شود. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته و یا صاف، و یا شبیه گل کلم باشند. یک پزشک متخصص معمولا می تواند زگیل را با نگاه کردن به ناحیه تناسلی تشخیص دهد.

HPV ای که می توانند زگیل های تناسلی ایجاد کنند، مشابه آن نوع از اچ پی وی نیستند که می توانند باعث ایجاد سرطان شوند.

اکثر افراد مبتلا به اچ پی وی حتی نمی دانند که آلوده شده اند و می‌توانند سال‌ها بدون علامت باشند و در این مدت، ویروس را به شریک جنسی خود منتقل کنند.

اگرچه مکانیسم های دقیق انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر هنوز شناخته نشده است اما معمولاً از راه تماس جنسی به خصوص تماس تناسلی یا مقعدی منتقل می‌گردد. البته احتمال انتقال ویروس از راه ارتباط دهانی- تناسلی نیز امکان پذیر است.

این مقاله در شناسایی و جلوگیری از اچ پی وی به شما کمک خواهد کرد.

جلوگیری از عفونت اچ پی وی

عفونتهای HPV معمولا از طریق رابطه جنسی واژن و یا مقعد رخ می دهد، اما می تواند از طریق هر گونه تماس با اندام تناسلی انتقال یابد. در موارد نادر در آرایشگاه‌هایی که بهداشت رعایت نمی‌شود، با استفاده از وسایلی که تماس مستقیم با ناحیه تناسلی دارد، مثلا حین اپیلاسیون و لیزر نیز ویروس می‌تواند منتقل شود.

بسیاری از افراد مبتلا به اچ پی وی بدون علامت هستند (هیچ نشانه ای ندارند)؛ ممکن است سالها بدون فعالیت جنسی باشند و با HPV آلوده باشند. این کمبود دانش به این معنی است که ممکن است افراد به طور غیرمستقیم عفونت را به دیگران منتقل کنند.

در موارد بسیار نادر، زن باردار مبتلا به HPV ممکن است عفونت را در حین زایمان به کودک خود انتقال دهد. اگر این اتفاق بیفتد، کودک ممکن است از زگیل در گلو یا حنجره رنج ببرد. این بیماری به عنوان پاپیلوماتوز مجدد تنفسی (RRP) شناخته می شود.

واکسیناسیون کنید

واکسیناسیون برای ویرورس اچ پی وی

اگر شما یک زن هستید، واکسن Gardasil وجود دارد که می تواند از 4 نوع عفونت های HPV جلوگیری کند، از جمله عفونت هایی که باعث ایجاد سرطان دهانه رحم می شوند. واکسن برای گروه های زیر توصیه می شود:

 • دختران 11-12 ساله که قبلا در معرض اچ پی وی قرار نگرفته اند.
 • دختران و زنان 13 تا 26 ساله که واکسینه نشده اند و یا این سری واکسن را کامل نکرده اند.
 • در واقع بهترین زمان تزریق این واکسن قبل از آغاز مقاربت جنسی می باشد.

راه های زیر برای جلوگیری از اچ پی وی است:

راه های جلوگیری از اچ پی وی
 • مطمئن ترین راه برای جلوگیری از HPV، حفظ فعالیت جنسی است.
 • برای کسانی که از نظر جنسی فعال هستند، استفاده از کاندوم به طور صحیح و مداوم می تواند خطر را کاهش دهد.
 • حفظ یک رابطه متقابل یکپارچه با کسی که چند شریک جنسی ندارد.
 • تعداد شریک های جنسیتان را محدود کنید.
 • شریک جنسی خود را با دقت انتخاب کنید.
 • درک کنيد که شما ممکن است فقط يک شریک جنسي در طول عمر داشته باشيد اما اچ پی وی داشته باشيد. حدود 50٪ از مردان و زنان فعال جنسی در دوره های زمانی مختلف به عفونت HPV مبتلا می شوند.

می دانید که هیچ آزمایش معمولی برای تعیین اینکه آیا شما HPV دارید وجود ندارد. با این حال، آزمایش بیماری های ناشی از اچ پی وی بسیار مهم می باشند و برای موارد زیر آزمایش انجام دهید:

زگیل ناحیه تناسلی: علایم به صورت توده کوچک یا گروهی از توده ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شوند. برای زنان این زگیل در فرج، در نزدیکی واژن یا مقعد، و دهانه رحم ظاهر می شود. برای مردان، آنها روی آلت تناسلی، اسکروتوم، ران یا کشاله ران ظاهر می شوند. زگیل ها ممکن است در عرض چند هفته تا یک ماه پس از تماس جنسی با یک شریک آلوده ظاهر شوند و ممکن است به نظر نرسند. این زگیل ها به سرطان تبدیل نمی شوند، اما اگر درمان نشوند، می توانند تعدادشان زیاد شود.

سرطان دهانه رحم : متأسفانه، سرطان دهانه رحم را نمی توان تشخیص داد تا زمانی که پیشرفت قابل توجهی نداشته باشد. این امر برای زنان به طور مرتب آزمایش می شود. آزمایش پاپ اسمیر می تواند تغییرات پیش سرطانی را قبل از پیشرفت سرطان تشخیص دهد.

سرطان های غیر رایج مرتبط با HPV : سرطان واژن و آلت تناسلی تا زمانی که پیشرفت نداشته باشند علائمی ندارند. این برای سرطان های مقعد و فرج هم مشابه است. هیچ آزمایش تاییدیه ای برای پیدا کردن علائم اولیه سرطان آلت تناسلی یا مقعد وجود ندارد.

چگونه با اچ پی وی رابطه جنسی داشت؟

رابطه جنسی با فردی که اچ پی وی دارد شاید کار سختی باشد چون HPV یک ویروس بسیار رایج برای انتقال بیماری است. این بسیار شایع است که تقریبا هر فردی که از لحاظ جنسی فعال است، گاهی اوقات در زندگی خود دچار این ویروس شود و به خصوص اگر شما یک سیستم ایمنی قوی داشته باشید ویروس به طور خاص پاک خواهد شد. با این حال مهم هست که شریک جنسی شما بداند که شما اچ پی وی دارید، داشتن HPV به این معنا نیست که شما باید از داشتن رابطه جنسی جلوگیری کنید. استفاده از کاندوم ها، dental dams (برای جلوگیری از بزاق و ویروس) و دستکش های لاتکس برای محافظت از شریک زندگی خود در هنگام مشارکت در رابطه جنسی کمک می کند.

گام اول:صحبت با شریک جنسی

پیش از صحبت با شریک زندگی، اطلاعات واقعی درباره اچ پی وی را مرور کنید.

بسیاری از تصورات غلط درباره اچ پی وی وجود دارد. با بررسی حقایق رایج درباره HPV، شما قادر خواهید بود به سوالات و نگرانی های شریک زندگی خود با اطمینان پاسخ دهید. حقایق مهم برای دانستن عبارتند از:

 • هر کسی که از لحاظ جنسی فعال باشد مستعد HPV هست حتی اگه فقط با یک نفر رابطه جنسی داشته باشد.
 • HPV اغلب از طریق رابطه جنسی واژن و یا مقعد پخش شده است.
 • فرد مبتلا ممکن است سالهای بعد از داشتن رابطه علائم را نشان دهد.

جمع آوری منابع اطلاعاتی برای شریک خود

اطلاعات مفید درباره hpv

به طور طبیعی، شریک زندگی شما می خواهد اطلاعات بیشتری در مورد اچ پی وی بداند. برای شریک زندگی خود اطلاعات قابل اطمینان درباره اچ پی وی ارائه دهید. از پزشکتان بخواهید که جزوه اطلاعاتی به شما بدهد. همچنین، اطلاعات مربوط به اچ پی وی را از یک وبسایت قابل اعتماد مانند مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) یا انجمن علمی اچ.ال.ای سرطان دهانه رحم (NCCC) دریافت و چاپ کنید.

با استفاده از این منابع، شما می توانید مانع شوید که شریک زندگیتان اطلاعات در مورد HPV را از منابع غیر قابل اعتماد به دست آورد.

مطرح کردن موضوع

رابطه جنسی با اچ پی وی

هنگامی که شما و شریک زندگیتان رابطه جدی تری را با یکدیگر شروع می کنید، باید با او درباره آن صحبت کنید. به شریک زندگی خود بگویید که HPV یک ویروس رایج است که از نظر جنسی انتقال می یابد و آن را دارید. در نظر داشته باشید که داشتن اچ پی وی بازتابی از شما، ارزش ها یا شخصیت شما نیست. به این ترتیب، می توانید با اطمینان به سوالات شریک خود پاسخ دهید.

سعی کنید از مکالمه به عنوان عذرخواهی یا اعتراف اجتناب کنید.

به عنوان مثال می توانید بگویید: " قبل از اینکه صمیمی شویم، می خواهم کاملا با شما صادق باشم، جک. من چندین سال پیش اچ پی وی گرفتم ، اما HPV واقعا رایج است و بیماری است که از راه رابطه جنسی انتقال می یابد و در اکثر موارد بی ضرر هست. من کاملا درک می کنم اگر میخواهی قبل از ادامه رابطه مطلب بیشتری بدانی، من منابع زیادی با اطلاعات عالی دارم که می توانم به تو بدهم."

گام دوم:داشتن یک رابطه جنسی امن

استفاده از کاندوم در رابطه جنسی

استفاده از کاندوم برای جلوگیری از hpv

کاندوم شریک زندگی شما را 100٪ حفظ نخواهد کرد، اما می تواند به کاهش انتشار عفونت کمک کنند. استفاده از کاندوم مردانه یا زنانه هر زمان که در رابطه جنسی دهانی، واژنی یا مقعدی هستید ضروری می باشد.

 • اطمینان حاصل کنید که کاندوم منقضی نشده است و هیچ پارگی و نقصی ندارد .
 • از استفاده همزمان کاندوم های زنانه و مردانه اجتناب کنید.

استفاده از dental dams هنگام رابطه جنسی دهانی

استفاده از dental dams هنگام رابطه جنسی دهانی

اگرچه شریک زندگی شما را 100٪ حفظ نخواهد کرد، اما می تواند به کاهش انتشار عفونت کمک کنند. از dental dams هنگام رابطه جنسی دهانی استفاده کنید.

 • استفاده از dental dams پلی اورتان یا لاتکس.
 • استفاده از سیلیکون یا روغن مبتنی بر آب برای جلوگیری از شکستن dental dams.

استفاده از دستکش لاتکس

استفاده از dental dams هنگام رابطه جنسی دهانی

زمانی که با دست ارضای جنسی و رابطه جنسی را انجام می دهید، دستکش لاتکس یا نیتریل از دستان شریک جنسی شما محافظت می کند. قبل از اینکه مشغول به رابطه جنسی بشوید دستهای شریک جنسی خود را با دستکش بپوشانید و پس از آن دستکش ها را با رعایت موارد بهداشتی دور بیندازید.

 • این روش 100% موثر نیست. اما کمک خواهد کرد که گسترش عفونت کاهش یابد.

پرهیز از رابطه جنسی زمانی که زگیل تناسلی دارید

پرهیز از رابطه جنسی زمانی که زگیل تناسلی

زمانی که شما ویروس HPV که منجر به زگیل تناسلی می شود را دارید تا زمانی که آنها را از بین نبردید و حذف نشده است (به کمک پزشک متخصص) از رابطه جنسی پرهیز کنید درست است که در نوع های دیگر اچ پی وی احتمال مبتلا شدن وجود دارد اما با وجود زگیل تناسلی خطر ریسک مبتلا شدن به این ویروس بالا می باشد.

گام سوم:ساخت یک سیستم ایمنی سالم

خوردن وعده های غذایی سالم

خوردن وعده های غذایی سالم

بدن خود را با میوه ها و سبزیجات تازه، مصرف مواد غذایی با پروتئین بالا و چربی خیلی کم و ترکیبی از کربوهیدرات تقویت کنید. به این ترتیب بدن شما قادر به حفظ یک سیستم ایمنی سالم خواهد بود و با داشتن یک سیستم ایمنی سالم، بدن قادر به مبارزه و سرکوب ویروس خواهد بود.

سعی کنید از غذاهای فرآوری شده و مواد غذایی با قند، چربی اشباع و نمک جلوگیری کنید.

به طور منظم ورزش کنید.

ورزش کردن به طور منظم

ورزش نیز سلامت سیستم ایمنی را افزایش می دهد. سعی کنید هر هفته حداقل 135 دقیقه ورزش داشته باشید. پیاده روی، دوچرخه، و یا دویدن در اطراف محله خود را برای 30 دقیقه، 5 روز از هفته انجام دهید.

45 دقیقه دوچرخه سواری یا دویدن یک روز درمیان هم می تواند جایگزین شود.

ترک سیگار اگر سیگاری هستید

ترک سیگار

سیگار کشیدن در واقع می تواند خطر ابتلای اچ پی وی به سرطان را افزایش دهد. برای کاهش این خطر، برنامه ای برای ترک سیگار ایجاد کنید. شما می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید تا به شما کمک کند که ترک کنید یا به یک گروه پشتیبانی بپیوندید. اگر به کمک جدی تر نیاز دارید، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک شما ممکن است بتواند داروهایی مانند Chantix را تجویز کند تا به ترک سیگار کمک کند.

گام چهارم: آزمایش برای اچ پی وی

آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر

اگه شما HPV دارید از دکتر متخصص زنان بخواهید که برای شما تست پاپ اسمیر بنویسد. آزمایش پاپ برای تعیین اینکه آیا سلولهای رحم شما غیر طبیعی هستند، مورد استفاده قرار می گیرد و در تشخیص HPV-16 و HPV-18 دو نوع HPV ای که می تواند موجب سرطان شود کمک می کند.

اگر رفتار سلولی غیرطبیعی دارید، هر 12 ماه یکبار آن را بررسی کنید.

آزمایش پاپ اسمیر-اچ پی وی

اگر رفتار سلولی غیرطبیعی دارید پزشک شما احتمالا از شما می خواهد در یک سال و از آن پس هر سال برای بررسی سلول های غیرطبیعی خود مجدد مراجعه کنید. این تا زمانی ادامه خواهد یافت که بدن شما عفونت را پاک کند. از آنجا که روند بهبود سرطان دهانه رحم بسیار کند است و ممکن است در طول زمان بهبود یابد، نباید این موضوع شما را نگران کند.

دریافت واکسیناسیون اچ پی وی

دریافت واکسیناسیون اچ پی وی

اگر شما اچ پی وی دارید، واکسن این عفونت را درمان نخواهد کرد. با این وجود، این امر به شما در محافظت از دیگر انواع HPV کمک خواهد کرد. واکسن HPV در 3 سری جداگانه ارائه شده است. شات دوم 2 ماه پس از اولین شات تزریق می شود و شات 3 بعد از 4 ماه باید تزریق شود. اگر شما 9 تا 14 ساله هستید، فقط 2 شات نیاز دارید.

آیا می توان برای اچ پی وی یا مشکلات بهداشتی ناشی از اچ پی وی درمان شد؟

هیچ درمانی برای ویروس اچ پی وی وجود ندارد. با این حال، درمان هایی برای مشکلات بهداشتی ناشی از HPV وجود دارد: زگیل های تناسلی می تواند توسط پزشک متخصص یا داروهای تجویزی درمان شود و اگر درمان نشود، ممکن است از بین بروند، در همان حال باقی بمانند یا در اندازه و تعداد رشد کنند. توصیه بر این است که با مراجعه به پزشک و کمک گرفتن از او حتما زگیل ها را از بین ببرید. سرطان دهانه رحم می تواند درمان شود. زنان با تست پاپ اسمیر و پیگیری در صورت نیاز می توانند مشکلات را پیش از رشد سرطان تشخیص دهند. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. برای کسب اطلاعات بیشتر به www.cancer.orgمراجعه کنید. دیگر سرطان های مرتبط با HPV نیز هنگامی که در اوایل تشخیص داده شوند بیشتر قابل درمان هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر به www.cancer.org مراجعه کنید.

اگر از این مطلب لذت بردید لطفا از طریق رسانه های اجتماعی با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

ویزیت لند

ویزیت لند

امتیاز شما به این مطلب

13

تماس با ما
فارس - شیراز - فرهنگ شهر
کدپستی: 14788-71466
07132286525 - 09173126447
درباره ما

ما بر این باور هستیم که با ارزش ترین سرمایه هر شخص وقت آن است از این رو بهترین ها را همراه با تجربیات دیگران به شما معرفی می کنیم تا با داشتن انتخاب مناسب در وقت خود صرفه جویی کنید و بتوانید در هر زمانی به سادگی رزرو خود را انجام دهید.

enamd-vizitland